Vytlačiť
  Elektronické podoby dokumentov z fondu Regionálneho oddelenia  

Verejná knižnica Jána Bocatia v snahe čo najviac pomôcť a uľahčiť prácu bádateľov regionálnych dejín popri permanentnom sprístupňovaní svojich fondov v klasickej podobe, už v minulosti sprístupnila niektoré regionálne dokumenty v elektronickej podobe.
Tentoraz dávame do pozornosti nasledujúce dokumenty:

1. Anyakönyvvezetők szótára, Košice 1923.

Účinná pomôcka pre genealógov. Elektronická podoba štvorjazyčného (maďarsko – slovensko – nemecko - latinského) špeciálneho slovníka pre matrikárov z roku 1922. Slovník bol vydaný v Košiciach roku 1923.

Je rozdelený do štyroch častí:
a, zamestnania
b, príčina smrti
c, krstné mená
d, najčastejšie výrazy používané pri zápise do matrík
Predpokladáme, že našu snahu ocenia predovšetkým genealógovia, ale aj všetci ostatní, ktorí z rôznych príčin sa zaoberajú matrikami. Vzhľadom na to, že od vydania publikácie uplynulo temer 90 rokov je vhodné, aby používateľ kriticky pristupoval k používaniu slovníka. Týka sa to predovšetkým niektorých termínov v slovenskej časti slovníka

2. Živnostenský adresár. Košice 1948.

Živnostenský adresár obvodu obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach, bol vydaný v roku 1948. Je cenným zdrojom informácii o tom, kto a aké remeslo vykonával v Košiciach, resp. o majiteľoch obchodov v meste v danom roku. Pri menách sú uvedené adresy. Z publikácie sme vybrali časť, ktorá mapuje obchody a remeslá v okrese Košice a Košice-okolie.

3. Abaujvármegye monographiája I. Kassa 1870. (Monografia Abovskej župy I. Košice 1870.)

Prvý zväzok predkladanej publikácie je najstarším monografickým spracovaním dejín Abovskej župy. Bola vydaná v rokoch 1866-1870 a jej autorom bol košický archivár, rodák z neďalekého Chýmu, Ján Korponay. Kniha, i keď kvalitatívne nedosahuje vedeckú úroveň neskoršie vydaných župných monografií, prináša z hľadiska regionálnych dejín Košíc a okolia množstvo cenných údajov a faktov. Okrem chronologického spracovania dejín Abova sa autor venuje aj prírodnému a geografickému opisu krajiny, hospodárskym i spoločenským pomerom v druhej polovici 19. storočia.

4. Kassai Irók. A mohácsi vésztől maig. Kassa, 1907. (Košickí spisovatelia. Od Moháča po dnešok, Košice, 1907.) 

Chronologický prehľad košických spisovateľov od 16. do konca 19. storočia. Kniha vyšla v roku 1907 v Košiciach a jeho autor Hamvai Kovács Zsigmond sa v nej opieral predovšetkým o dielo J. Szinyeiho, Magyar irók élete és munkái. Práca zahŕňa okrem rodákov, aj tých, ktorí tu pôsobili, alebo tu vydali svoje diela. 


Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach v spolupráci so župnou knižnicou v Miskolci „II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtár“ zdigitalizovala v rámci projektu z roku 2005 3 historické knižné jednotky z fondov Regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia, ktoré boli zaujímavé pre skúmanie dejín regiónov obidvoch knižníc, ako i pre širšiu verejnosť.  


• Szabad Királyi Kassa Városának Történelmi Évkönyve / Tutkó József. - Kassa, 1861.

Jedna z dvoch vydaných kroník mesta Košice z 19. storočia. Knižne bola vydaná v roku 1861. Jej autorom je József Tutkó. Je písaná v maďarčine a zachytáva okrem významných udalostí z minulosti mesta a okolia aj rôzne detaily a kuriozity. Taktiež sú v nej i vzácne celostránkové ilustrácie (zobrazená je napr. vtedajšia podoba Dómu sv. Alžbety či Michalskej kaplnky), ale i prepis najstarších listín viažucich sa k mestu Košice. Dodnes slúži kronika ako vzácny prameň pri bádaní historikov, študentov i laikov o minulosti mesta. 

• Kassai kalauz : czim-naptár 1892. évre. - Kassa, 1892.
Adresár a kalendár mesta Košice pre rok 1892. Najstarší zachovaný Adresár mesta Košice zo zbierok Regionálneho oddelenia. Obsahuje zoznam vlastníkov domov v meste podľa jednotlivých ulíc, mená živnostníkov i úradníkov župy.

• Történelmi közlemények Abaúj-Torna vármegye és Kassa múltjából. - Kassa, 1910-1918.

Periodikum  vychádzalo v rokoch 1910-1918. Jeho obsahovú stránku tvorili rôzne články z dejín Abovskej župy a mesta Košíc. Publikovali v nej mnohí vtedajší známi historici a archivári ako napríklad Lajos Kemény, József Csoma či György Kerekes. 



Regionálne oddelenie Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach poskytlo v roku 2012 v rámci medzinárodného projektu DiFMOE (Digitálne fórum stredná a východná Európa) s názvom Digitálna historická knižnica Košice časť svojho fondu k digitalizácii. Celkovo bolo prostredníctvom projektu zdigitalizovaných 168 knižničných jednotiek o rozsahu približne 40 tisíc strán. Prevažne sa jednalo o košické tlače v nemeckom, maďarskom, latinskom a slovenskom jazyku vydané do konca 19. storočia. 

Digitalizované knižničné dokumenty sú dostupné na internetovej adrese:

http://www.cassovia-digitalis.eu/



Literatúra na regionálne témy

Vážení čitatelia, ponúkame Vám výber literatúry z nášho fondu, ktorá sa venuje témam nášho regiónu. Všetky materiály nájdete na Regionálnom oddelení na Hlavnej ulici 48 v Košiciach. Tešíme sa na Vašu návštevu!


- Dóm sv. Alžbety v Košiciach -

- Medzinárodný Maratón mieru v Košiciach -

- Archeológia Košíc a okolia -

 
Regionálne dokumenty v knižnici

Regionálne oddelenie sústreďuje časť historického knižničného fondu, ktorého obsahom je rôznorodá a inak vzácna literatúra. 
 

Medzi najvzácnejšie knihy patria inkunábuly, prvotlače do roku 1500. V našom vlastníctve sú dve, boli napísané v latinčine a vytlačené v rokoch 1483-1484. Takže k dnešku sa už dožili úctyhodných 528 rokov. Medzi zaujímavé dokumenty patria slovenské kalendáre, tlačené švabachom z rokov 1754-1771 "Nówy domovny i pocestny kalendar" (na fotografii), v ktorých na voľných listoch sú ručne písané poznámky hospodárskeho charakteru.

 

 

Z právnickej literatúry sú zaujímavé štatúty mesta Košíc- predmetovo členená a registrami opatrená zbierka všetkých platných štatútov mesta, ďalej správy mešťanostu o činnosti municípia slobodného kráľovského mesta Košice za roky 1873-1894. K dôležitým prameňom k histórii mesta patria kroniky: Plathova, Turcsányiho a Tutkóova. Prvá je v nemčine, ďalšie v maďarčine. K štúdiu obyvateľstva Košíc sú neodmysliteľnou pomôckou adresáre z rokov 1891-1940. V zbierke máme i rukopisy, mapy a okrem kníh sú tu sústredené aj periodiká, ktoré vychádzali a vychádzajú v Košiciach. Uchovávame ročníky Kassai Ujság, Kassai Napló, Felvidéki Ujság, Demokrat, Slovenský východ, Východoslovenské noviny, Večer, Korzár, Sme. Okrem kníh a novín, máme tiež databázy na CD a DVD nosičoch, týkajúce sa genealógie a dejín Uhorska. Naša zbierka tiež obsahuje vynikajúce bibliografie" - Kultúrny život v Košiciach, Pamätníky mesta Košíc, Literárny miestopis okolia Košíc a mnohé ďalšie. Fond Regionálneho oddelenia sa sústavne dopĺňa novými knihami a každým rokom pribudnú ďalšie viazané ročníky regionálnych novín Košíc a okolia.