Tentoraz dávame do pozornosti nasledujúce dokumenty:
Účinná pomôcka pre genealógov. Elektronická podoba štvorjazyčného (maďarsko – slovensko – nemecko - latinského) špeciálneho slovníka pre matrikárov z roku 1922. Slovník bol vydaný v Košiciach roku 1923.
Je rozdelený do štyroch častí:
a, zamestnania
b, príčina smrti
c, krstné mená
d, najčastejšie výrazy používané pri zápise do matrík
Predpokladáme, že našu snahu ocenia predovšetkým genealógovia, ale aj všetci ostatní, ktorí z rôznych príčin sa zaoberajú matrikami. Vzhľadom na to, že od vydania publikácie uplynulo temer 90 rokov je vhodné, aby používateľ kriticky pristupoval k používaniu slovníka. Týka sa to predovšetkým niektorých termínov v slovenskej časti slovníka
2. Živnostenský adresár. Košice 1948.
Živnostenský adresár obvodu obchodnej a priemyselnej komory v Košiciach, bol vydaný v roku 1948. Je cenným zdrojom informácii o tom, kto a aké remeslo vykonával v Košiciach, resp. o majiteľoch obchodov v meste v danom roku. Pri menách sú uvedené adresy. Z publikácie sme vybrali časť, ktorá mapuje obchody a remeslá v okrese Košice a Košice-okolie.
3. Abaujvármegye monographiája I. Kassa 1870. (Monografia Abovskej župy I. Košice 1870.)
Prvý zväzok predkladanej publikácie je najstarším monografickým spracovaním dejín Abovskej župy. Bola vydaná v rokoch 1866-1870 a jej autorom bol košický archivár, rodák z neďalekého Chýmu, Ján Korponay. Kniha, i keď kvalitatívne nedosahuje vedeckú úroveň neskoršie vydaných župných monografií, prináša z hľadiska regionálnych dejín Košíc a okolia množstvo cenných údajov a faktov. Okrem chronologického spracovania dejín Abova sa autor venuje aj prírodnému a geografickému opisu krajiny, hospodárskym i spoločenským pomerom v druhej polovici 19. storočia.
4. Kassai Irók. A mohácsi vésztől maig. Kassa, 1907. (Košickí spisovatelia. Od Moháča po dnešok, Košice, 1907.)
Chronologický prehľad košických spisovateľov od 16. do konca 19. storočia. Kniha vyšla v roku 1907 v Košiciach a jeho autor Hamvai Kovács Zsigmond sa v nej opieral predovšetkým o dielo J. Szinyeiho, Magyar irók élete és munkái. Práca zahŕňa okrem rodákov, aj tých, ktorí tu pôsobili, alebo tu vydali svoje diela.
• Szabad Királyi Kassa Városának Történelmi Évkönyve / Tutkó József. - Kassa, 1861.
• Kassai kalauz : czim-naptár 1892. évre. - Kassa, 1892.
• Történelmi közlemények Abaúj-Torna vármegye és Kassa múltjából. - Kassa, 1910-1918.
Periodikum vychádzalo v rokoch 1910-1918. Jeho obsahovú stránku tvorili rôzne články z dejín Abovskej župy a mesta Košíc. Publikovali v nej mnohí vtedajší známi historici a archivári ako napríklad Lajos Kemény, József Csoma či György Kerekes.
Regionálne oddelenie Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach poskytlo v roku 2012 v rámci medzinárodného projektu DiFMOE (Digitálne fórum stredná a východná Európa) s názvom Digitálna historická knižnica Košice časť svojho fondu k digitalizácii. Celkovo bolo prostredníctvom projektu zdigitalizovaných 168 knižničných jednotiek o rozsahu približne 40 tisíc strán. Prevažne sa jednalo o košické tlače v nemeckom, maďarskom, latinskom a slovenskom jazyku vydané do konca 19. storočia.
Literatúra na regionálne témy
Vážení čitatelia, ponúkame Vám výber literatúry z nášho fondu, ktorá sa venuje témam nášho regiónu. Všetky materiály nájdete na Regionálnom oddelení na Hlavnej ulici 48 v Košiciach. Tešíme sa na Vašu návštevu!
- Dóm sv. Alžbety v Košiciach -
- Medzinárodný Maratón mieru v Košiciach -
- Archeológia Košíc a okolia -
Regionálne oddelenie sústreďuje časť historického knižničného fondu, ktorého obsahom je rôznorodá a inak vzácna literatúra.
Medzi najvzácnejšie knihy patria inkunábuly, prvotlače do roku 1500. V našom vlastníctve sú dve, boli napísané v latinčine a vytlačené v rokoch 1483-1484. Takže k dnešku sa už dožili úctyhodných 528 rokov. Medzi zaujímavé dokumenty patria slovenské kalendáre, tlačené švabachom z rokov 1754-1771 "Nówy domovny i pocestny kalendar" (na fotografii), v ktorých na voľných listoch sú ručne písané poznámky hospodárskeho charakteru.
